Poradňa

Zaslať dopyt do poradneKategórie

Rád by som sa spýtal, či je možné zarábať na nehnuteľnostiach tým spôsobom, že mesačný nájom, ktorý budem od nájomníkov dostávať, prevýši moje mesačné splátky hypotéky a tým pádom by mal byť môj cashflow v pluse. Je to vôbec reálne pre bežného človeka bez veľkých príjmov?

Možné to je, ale nie isté. Vo väčšine prípadov podľa doterajších skúseností čisté nájomné zvyčajne nepokryje plne splátku hypotéky. Čistým nájomným rozumieme príjem od nájomníkov očistený od nákladov na správu a údržbu nehnuteľnosti, poistenie a ďalšie súvisiace náklady. Pri kalkulácii je tiež…

Celá odpoveď

Priateľ má nehnuteľnosť v hodnote asi 46 000€. Má ešte záznam v registri, aj keď dlh má doplatený. Banka mu hypotéku na rekonštrukciu vo výške od 21 000€ do 2 300€ nedá, kým nebude register úplne v poriadku. Dá sa v nejakej solídnej nebankovej spoločnosti zariadiť úver na rekonštrukciu?

Mám skúsenosť s niekoľkými nebankovými spoločnosťami a vzhľadom na ich veľmi vysoké úroky a prísne zmluvné podmienky je riešenie v nebankovom sektore skôr núdzovým riešením v prípade, že sa klient ocitne vo vážnych problémoch, napr. mu hrozí exekúcia a je veľké riziko, že by mohol o nehnuteľnosť…

Celá odpoveď

Chcem si vziať hypotéku, ale mám problém, pretože som v registri neplatičov, takže mi žiadna banka nechce požičať. Premýšľal som o nebankovej hypotéke. Je vôbec nejaká výhodná? Bohužiaľ som podpísal kúpnu zmluvu a ešte som nevedel, že mi banka nepožičia. Pred tým som nemal problém a teraz mi hrozia veľké sankcie a súd, ak dom nekúpim. Neviem, čo mám robiť.

Nebanková hypotéka bohužiaľ neexistuje - hypotekárny úver musí byť krytý hypotekárnym záložným listom, a ten môže vydať iba hypotekárna banka. Možno použiť inú pôžičku, ale žiadna z nich nie je "výhodná" v porovnaní s hypotékou.

Celá odpoveď

Máme hypotéku a tento rok v júni nám končí fixačné obdobie. Na hypotekárnom úvere máme zaplatiť cca 58 tisíc €. Súčasne máme dve stavebné sporenia (1 x 5800 a 1 x 7000€) už v štádiu ich ukončenia. Je výhodnejšie pokračovať v stavebných sporeniach, alebo ich použiť na umorenie časti hypotéky?

Najvýhodnejšie je pokračovať v hypotéke, stavebné sporenie ukončiť a získané prostriedky investovať. Dôvodom je jednak efektívny úrok stavebného sporenia, ktorý sa v čase znižuje, a ďalej benefit vo forme finančnej páky. To je však len všeobecný princíp. Jeho uplatnenie vo Vašej situácii závisí…

Celá odpoveď