Aké máte možnosti v prípade neschopnosti splácať hypotéku?
05. 11. 2023

Aké máte možnosti v prípade neschopnosti splácať hypotéku?

V súčasnosti sú hypotéky výrazne nákladnejšou záležitosťou, ako tomu bolo v minulosti. Dnes už hypotekárny úver nemusí dostať každý a cesta k vlastnému bývaniu je tak oveľa komplikovanejšia. Ak už aj hypotéku máte, no končí vám fixácia, náklady sa zmenou výšky mesačných splátok môžu výrazne navýšiť a nepriaznivo tak ovplyvniť váš rodinný rozpočet. Ako sa dá riešiť takáto situácia? S novým riešením tentokrát prichádza štát ale oveľa efektívnejšie je zvýšiť si váš príjem.

Rezort financií prichádza s návrhom, ktorý by mal miernym upravením pravidiel splácania hypoték pomôcť práve domácnostiam, ktoré to najviac potrebujú. V praxi by mali banky prihliadať na finančnú situáciu domácností a snažiť sa nájsť čo najvhodnejšie riešenie, aby boli klienti schopní naďalej splácať úver. Toto riešenie však pomáha obom stranám - banky ponúkajú klientom služby nad rámec zákona a zároveň tak minimalizujú počet klientov, ktorí nedokážu splácať úvery.

Banky by sa tak mali snažiť pomôcť klientom dosiahnuť podmienky tak, aby sa nedostali do finančného stresu a boli schopní splácať úver aj naďalej. Ak sa teda klientovi zhorší finančná situácia, banka by mala okamžite zareagovať, napríklad úpravou výšky splátok, refinancovaním úveru či zmenou podmienok aktuálneho úveru, prípadne odkladom splátok bez úročenia istiny.

Ďalšou očakávanou zmenou je napríklad možnosť externého správcu, ktorý by mal riešiť prekážky brániace prenášanie nesplácaných úverov od bánk ku kupcom či napríklad ochranu práv dlžníkov. Táto služba by mala pomáhať bankám s riešením situácií s konkrétnymi klientmi a zabezpečiť tak splácanie úveru.

Podľa Národnej banky Slovenska by však zdražovanie hypoték v spojení s refixáciou superlacných hypoték spôsobí nepríjemnosti približne 3% zo všetkých domácností, ktoré sú zaťažené hypotékou. To, či uvedené zmeny prídu do platnosti, uvidíme časom.

Navýšenie splátky úveru po skončení doby fixácie môže nemilo prekvapiť nejeden rodinný rozpočet.

Napr.výška úveru 200 000€ pri 1% ročnom úroku = splátka vo výške 643€ a celková suma splátok 231 000€.

Výška úveru 200 000€ pri 4% ročnom úroku = splátka vo výške 954€ +311€ a celková suma splátok 343 000€.

Výška úveru 200 000€ pri 5% ročnom úroku = splátka vo výške 1073€ +430€ a celková suma splátok 386 000€.

https://luboscesnek.sk/#kalkulacky

Spoliehať sa na politikov, že výrazne pomôžu v každom smere je viac ako najivné. Navyše sa každé 4 roky menia (niekedy aj skôr). Teda aj tá pomoc môže byť len dočasná alebo v minimálnom rozsahu.

Jediné riešenie, ktoré vám pomôže už hneď, navždy a v neobmedzenej výške je len vaša osobná zaangažovanosť.

Viď príbehy ľudí, ktorí si svoj príjem znásobili podľa ich potrieb.

https://luboscesnek.sk/cesta-k-vasmu-uspechu

 

 

Ľuboš Cesnek
Autor: Ľuboš Cesnek

Pre mňa to nie je práca ale poslanie, pomáhať ľuďom chrániť ich zdravie a zhodnocovať ich majetok, pre krajšiu budúcnosť.