
Zdravé črevo je základ vášho zdravia
Význam črevného mikrobiomu v súvislosti s našim zdravím je témou najnovších výskumov. Mnohé štúdie za posledných 20 rokov preukázali súvislosť medzi zdravím čriev a imunitným systémom, duševným zdravím, náladou, autoimunitnými a endokrinnými poruchami, kožnými problémami a dokonca rakovinou. V tomto článku sa dozvite ako si prírodnou cestou preventívne chrániť alebo aj ozdravovať poškodený tráviaci trakt.
Črevný mikrobiom je oveľa dôležitejší ako sa predpokladalo.
Črevný mikrobiom je súbor mikroorganizmov, ktoré osídľujú nielen naše črevo, ale aj celé telo. Patria sem mikroorganizmy akými sú baktérie, kvasinky, huby, vírusy či prvoky vyskytujúce sa v našom tele. Mikrobiom zahŕňa cca 100 biliónov organizmov. Kondícia nášho mikrobiomu hrá zásadnú úlohu v našom zdraví. Vedeli ste, že sme nositeľmi približne desať buniek mikroorganizmov na jednu ľudskú bunku? To znamená, že v našom tele je 10x viac buniek mikróbov než našich vlastných.
Črevo je náš druhý mozog.
V posledných výskumoch bola potvrdená existencia osi črevo - mozok, ktorá zahŕňa obojsmernú komunikáciu medzi centrálnym a črevným nervovým systémom. Toto spojenie prepája emočné a kognitívne centrá mozgu s periférnymi črevnými funkciami. Preto zaľúbenie či stres pociťujeme aj v tráviacom trakte. Jednoducho povedané, náš črevný mikrobiom je oveľa dôležitejší než sa čakalo, pretože súvisí nielen s imunitou, ale aj s duševným zdravím.
Funkcia čriev
Črevá môžu obsahovať až 1000 rôznych druhov baktérií. Zatiaľ čo niektoré mikroorganizmy sú škodlivé pre naše zdravie, mnoho z nich sú pre telo prospešné a dokonca nevyhnutné. Črevo má viac funkcií, než len trávenie prijímanej potraviny. Črevá sú hlavným orgánom imunitného systému a zamedzujú presakovanie toxínov do krvného riečišťa. Funkcia mikrobioumu siaha aj mimo črevo nielen systematickou produkciou imunitných buniek a protilátok (imunoglobulíny), ale aj produkciou hormónov a neurotransmiterov (napr. Serotonín). V črevách sa tiež absorbujú vitamíny a minerály. Ak nie sú črevá zdravé, tak absorcia živín výrazne klesá, čo môže viesť k vzniku závažných ochorení až aj s následkom smrti. V prípade, že máte narušenú črevnú bariéru a teda aj mikrobiom, pravdepodobne trpíte syndrómom priepustného čreva.
Priepustnosť čriev nastáva vo chvíli, keď je narušená črevná stena a môžu cez ňu do tela preniknúť baktérie, toxíny a čiastočne strávené jedlo, čo môže viesť k zápalom v zažívacom trakte aj mimo neho, pretože sa dostávajú do krvného riečišťa a spôsobujú imunitné reakcie. Okrem toho sa znižuje absorpcia živín, vitamínov a minerálov. Žiaľ zatiaľ je zdravotný systém nastavený na symptomatickú liečbu, skôr než na odhalenie a riešenie príčin (napr. časté zápaly plynúce z priepustného čreva). Priepustnosť čreva môže spôsobiť rad zdravotných ťažkostí ako napr. potravinové alergie, syndróm chronickej únavy, depresie, syndróm chronickej bolesti brániaca pacientom žiť bežný život - bolesť svalov, šije, chrbta, zlý spánok, kožné poruchy, autoimunitné ochorenia a mnohé ďalšie.
Na prvom mieste je strava ktorá ovplyvňuje priepustnosť čriev! Pre náš mikrobiom sú predovšetkým nevhodné priemyselne spracované potraviny. Najväčší podiel v stravovaní by mali zastupovať čerstvé potraviny. Ďalším nepriateľom mikrobiomu je rafinovaný cukor, ktorý je vo vysokom množstve spájaný s množením kvasiniek, ktoré vedú k vzniku zápalu v tele. Zápal je predchodcom aj ďalších ochorení. Nežiadúci je tiež vysoký príjem nasýtených tukov. Naopak v našom jedálničku by sa pravidelne mali vyskytovať potraviny ako sú strukoviny, ovocie, zelenina a to aj kvasená (uhorky, kapusta), kyslomliečne (kefír) a celozrnné výrobky. Preferujte produkty z bio produkcie bez chemických prísad. Zaraďte do svojho jedálnička dostatok vlákniny ktorá sa delí na rozpustnú a nerozpustnú. Práve nerozpustná vláknina v črevách pôsobí ako kefa, ktorý črevá čistí a preto je vláknina pre zdravie čriev nevyhnutná. Ovocie a zelenina sú najlepším zdrojom živín pre zdravé črevá, obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktoré naše telo nemôže stráviť. Ukázalo sa, že jablká a čučoriedky zvyšujú u ľudí bifidobaktérie. Rozpustná vláknina pomáha znižovať hladinu glukózy v krvi a tiež hladinu LDL cholesterolu. Nájdeme ju hlavne v ovsených vločkách, strukovinách a niektorých druhoch ovocia a zeleniny. Denná dávka vlákniny by mala byť 30 - 35 gramov.
Vlákninu si viete doplniť aj produktom Fiber, ktorý je doplnok stravy v tekutej forme. Je bohatým zdrojom vlákniny, klasifikovanej ako tzv. prebiotiká. Produkt obsahuje aktívne zložky, ktoré okrem iného podporujú zdravie čriev a ochranu tráviaceho traktu a môžu tiež pomáhať udržiavať správnu sliznicu tráviaceho systému. Obsahuje komplex rozpustných vláknin až zo 4 zdrojov a patentovanú, značkovú receptúru rastlinných extraktov: ASTRAGIN® i BOSWELLIN®*. Prípravok je zložený z najkvalitnejších surovín prírodného pôvodu a je bohatým zdrojom vlákniny, bez GMO a konzervačných látok. Bližšie informácie nájdete tu Fiber .
Naopak užívanie liekov, ako sú aspirín alebo ibuprofén negatívne ovplyvňujú črevá a zvyšujú riziko priepustnosti čriev. Okrem analgetík môžu spôsobiť črevnú nerovnováhu aj antibiotiká. Aj keď je niekedy nutné ich brať v boji proti bakteriálnym infekciám, ich nadmerné užívanie je významným problémom verejného zdravia, ktoré môže viesť až k rezistencii baktérií. Po antibiotikách a iných liekoch by ste mali vždy užívať ProBactilardii.
Podľa štúdie môžu byť črevné baktérie poškodené chronickým stresom. Pri strese totiž dochádza k obmedzeniu prísunu krvi do čriev a tým aj k obmedzeniu tvorby tráviacich štiav. Aj preto sa pri strese u niektorých ľudí prejavý bolesť v tráviacom trakte alebo až hnačka.
Nadmerné pitie alkoholu zvyšuje priepustnosť čriev a zároveň zvyšuje množstvo škodlivých baktérií. Opakom je pitie dostatoku tekutín najme čistej, filtrovanej vody zbavenej zdravie poškodzujúcich látok ako sú chlór, rôzne chemické látoky a ťažké kovy. Takáto voda má priaznivý účinok na sliznicu čriev i na rovnováhu prospešných baktérií v črevách.
Potraviny ošetrené pesticídmi, môžu mať negatívny vplyv na črevné baktérie. V prípade pesticídov nejde len o črevá, ale aj o hormonálny systém, nervovú a rozmnožovaciu sústavu, skrátka celkové zdravie. Preto si poctivo čítajte zloženie potravín a vyberajte si iba potraviny z bio produkcie.
Najčastejšie príznaky poškodenia črevného mikrobiomu
Zmeny hmotnosti - náhle schudnutie bez zmeny stravovacích návykov a cvičenia môže byť známkou poškodenia čriev. Môže byť narušená schopnosť čreva absorbovať živiny a regulovať hladinu cukru v krvi. Strata hmotnosti môže byť spôsobená rastom baktérií tenkého čreva, zatiaľ čo nárast hmotnosti môže byť spôsobený inzulínovou rezistenciou a nutkaním sa prejedať v dôsledku zníženej absorpcie živín.
Chronická únava a poruchy spánku - hormón serotonín, ktorý okrem nálady ovplyvňuje aj náš spánok, je až z 90% produkovaný práve v črevách. Takže poškodenie čriev môže ovplyvniť aj celý spánkový cyklus.
Potravinová intolerancia - potravinová intolerancia je výsledkom problémov s trávením určitých potravín a môže byť spôsobená zlou kvalitou baktérií v črevách. Intolerancia na niektoré potraviny sa prejavuje nadúvaním, bolesťou brucha a nevoľnosťou.
Kožné problémy - kožné problémy ako sú ekzémy môžu mať súvislosť s poškodením čriev. Zápal v črevách spôsobený zlým stravovaním alebo potravinovými alergiami môže spôsobiť presakovanie živín do tela a dráždiť pokožku, ktorá sa potom prejaví vznikom ekzémov.
Autoimunitné ochorenia - predpokladá sa, že poškodenie čriev zvyšuje tvorbu zápalov a môže ovplyvniť správne fungovanie imunitného systému. To môže viesť k autoimunitným ochoreniam, kedy biele krvinky napádajú naše vlastné bunky.
Depresia - spojenie čriev a mozgu už bola preukázané. A je tiež dôvodom prečo je priepustnosť čriev spojená s psychologickými poruchami ako úzkosť, depresia či bipolárna porucha. Vyliečenie čriev často súvisí aj so zlepšením duševnej kondície.
Črevu prospešné potraviny, ktoré priaznivo pôsobia na tráviaci trakt či už svojím podielom vlákniny alebo pre svoje antiparazitické vlastnosti je celá rada z tých najznámejších, cesnak, cibuľa, kurkuma, škorica, orech čierny alebo chlorella - https://luboscesnek.sk/clanok/poznate-tento-zeleny-zazrak-ako-pomoze-vasmu-zdraviu . Strukoviny obsahujú značné množstvo vlákniny, ktorá je pre zdravie čriev nevyhnutná, preto sa konzumácia strukovín odporúča aspoň dvakrát za týždeň. Cesnak a cibuľa sú považované za protirakovinové potraviny, pretože potláčajú tvorbu zápalov. Cesnak dokonca pomáha predchádzať niektorým z gastrointestinálnych ochorení. Fermentované potraviny - proces fermentácie zeleniny, ako je napríklad kimchi, kyslá kapusta (bez konzervačných látok) nielen, že zlepšuje chuť, ale je tiež skvelým zdrojom probiotík v strave. Probiotiká aj prebiotiká nájdeme v kvasených mliečnych výrobkoch (kefír).
Dostatočná prítomnosť probiotík v tenkom čreve je nevyhnutná pre správne fungovanie čriev a pomáha predchádzať zápalovým procesom v čreve. Môžu udržiavať črevá zdravé tým, že bránia rastu škodlivých baktérií, posilňujú črevnú bariéru po narušení chorobou alebo liekmi.
Oveľa rýchlejším a pohodlnejším spôsobom je dnes užívať probiotiká ako doplnky stravy kedy ich vieme naším črevám dodať potrebné množstvo v požadovanej bio kvalite. Prebiotiká podporujú rast zdraviu prospešných baktérií v črevách a navyše určité prebiotiká môžu u ľudí, ktorí sú obézni, znížiť hladinu inzulínu, triglyceridov a cholesterolu.
Doplnky stravy prospešné pre črevo
Dnes len málo kto stíha denne jesť potrebné množstvo zdraviu prospešnej, čerstvej bio stravy, alebo ak pracujete v strese, či veľa cvičíte, alebo skrátka cítite, že kondícia vašich čriev nie je brilantná. Potom je ideálne zaradiť aj pár suplementov, ktoré vám pomôžu udržiavať črevo v kondícii ako napr. Aloes https://luboscesnek.sk/clanok/existuje-zazracna-rastlina-ano-a-toto-by-ste-mali-o-nej-vediet
Probiotiká, prebiotiká a postbiotiká pomáhajú v čreve vyrovnať harmóniu medzi dobrými a zlými baktériami. Skvelým produktom je inovatívny, komplexný doplnok ProBactilardii, ktorý je kombinácia probiotík, prebiotík, postbiotík vrátane pôvodných baktérií. Je to jedinečný produkt na trhu, ktorý by mal užívať každý pred a počas vycestovania do exotických krajín, každý kto si chce zlepšiť funkčnosť tráviaceho, nervového, imunitného systému, intolerancie laktózy atď.. Odporúčané užívanie min. 2x do roka.
Krátke video o tomto jedinečnom produkte si môžete pozrieť tu https://www.youtube.com/watch?v=SkN4B6w4l18
ProBactilardii® sa skladá z 2 vzájomne sa dopĺňajúcich kapsúl. Kapsula Synbiotic obsahuje prebiotikum (v podobe vlákniny z akácie) a vyhradenú probiotickú receptúru BACTILARDII®, založenú na 4 bakteriálnych kmeňoch a 1 kmeni kvasiniek, ktorých životnosť je zaručená po dobu trvanlivosti produktu. Kapsula Postbiotic – obsahuje postbiotikum v receptúre založenej na kyseline maslovej.
Gastrorezistentné kapsule zaisťujú, že sa kapsule s baktériami dostanú až do čriev a neskončia v žalúdku, kde sa zničia trávením ako u menej kvalitných probiotických produktov. Črevná mikrobiota je úplne zásadná pre trávenie, syntézu živín, vitamínov a ďalej pre náš metabolizmus. ProBactilardii rovnako ako ďalšie veľmi komplexné a 100% prírodné produkty (viď odkazy vyššie) sa zameriavajúce na tráviaci trakt sú vyvíjané vedeckou radou DuoLife. Všetky produkty DuoLife sú klinicky testované.
Podrobné informácie o zložení, užívaní a benefitoch pre vaše zdravie nájdete po kliknutí na tento link: ProBactilardii
Ak sa so mnou chcete o niečom poradiť, alebo získať 15 - 30% zľavu, kontaktujte ma prostredníctvom kontaktov na mojej webovej stránke. Teším sa na vašu správu!